گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
گردشگری

موریتانی از سوی باختر به اقیانوس اطلس و از شمال با صحرای غربی در شمال شرقی با الجزایر از سوی خاور با مالی و در جنوب با سنگال هم مرز است. بیشتر مساحت موریتانی پوشیده‌است از فلات‌های صحرای بزرگ که بر فرازشان قلّه‌های منفرد قرار دارد.

رود مهم این کشور رود سنگال است و بلندترین نقطه آن کدیه‌الجل، با ۹۱۵ متر است. آب و هوای این کشور خشک و داغ است و فقط در جنوب کشور باران کافی می‌بارد. خشکسالی مداوم گله‌های گاو و گوسفند بادیه‌نشینان را تلف کرده‌است.

موريتاني‌ به‌ طول‌ 463 كيلومتر با الجزاير، 2 هزار و 237 كيلومتر با مالي‌، 813 كيلومتر با سنگال‌ و يكهزار و 561 كيلومتر با صحراي‌ غربي‌ مرز مشترك‌ دارد. طول‌ خطوط‌ ساحلي‌ موريتاني‌ با اقيانوس‌ اطلس‌ به‌ 754 كيلومتر مي‌رسد.

اين‌ سرزمين‌ همچون‌ پل‌ رابط‌ بين‌ شمال‌ و غرب‌ آفريقاست‌ كه‌ متجاوز از 50 درصد خاك‌ آن‌ را شن‌زار تشكيل‌ مي‌دهد. مناطق‌ جنگلي‌ كمتر از 5/2 درصد خاك‌ موريتاني‌ را شامل‌ مي‌شوند، ضمن‌ آنكه‌ پست‌ترين‌ نقطه‌ اين‌ كشور در «سبخانرهامچا » تنها 3 متر از سطح‌ دريا ارتفاع‌ دارد و بلنداي‌ مرتفع‌ترين‌ نقطة‌ اين‌ كشور در منطقه‌ «كديت‌ ايجيل‌ » 910 متر بلندتر از سطح‌ درياست‌. آب‌ و هواي‌ موريتاني‌ گرم‌ و خشك‌ و كم‌ باران‌ است‌ و به‌ دليل‌ برهنه‌ بودن‌ زمين‌ و گرماي‌ زياد و صعود هوا، وزش‌ بادهاي‌ خشن‌ توأم‌ با شن‌ و گردو غبار از پديده‌هاي‌ ‌ موريتاني‌ است‌.

 گردشگران در موریتانی:

آشنایی با کشور موریتانی

مسجد معروف شنقيط

مسجد معروف شنقيط در موريتاني قرار دارد . اين مسجد كه به مسجد جمعه نيز معروف مي باشد از قديمي ترين مساجد اين كشور مي باشد . از مشخصه هاي اين مسجد مربع بودن مناره آن است . در سال 1970 از سوي يونسكو تلاش هائي براي مرمت و حفظ مسجد فوق صورت گرفته است ليكن با توجه به طوفان هاي شديد منطقه اين مسجد دائما در معرض آسيب مي باشد.

آشنایی با کشور موریتانی

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران