گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اطلاعات کلی درباره موریتانی

جمهوری اسلامی موریتانی با 1030700 کیلومتر مربع مساحت یکی از پروسعت ترین کشورهای افریقای غربی به شمار می رود . این سرزمین همچون پلی رابط بین شمال و غرب افریقا می باشد . متجاوز ار 50% خاک آن را شن زارهایی تشکیل می دهد که به صورت رشته های موازی از شمال به جنوب ادامه دارند . با وجود هموار و بیابانی بودن موریتانی ، دو فلات معروف آن یعنی آرادار و تاگان تا 500 متر از سطح دریا ارتفاع دارند . خلیج کوچک « موریر » در منتهی الیه شمال غربی این کشور قرار دارد . مرز بین سنگال و موریتانی را رودخانه ای به نام سنگال تشکیل می دهد . بخش عظیمی از موریتانی را صحرا فرا گرفته و آب و هوای گرم و خشک و کم باران است . بدلیل برهنه بودن زمین و گرمای زیاد و صعود هوا ، وزش بادهای خشن توام با شن و گرد و غبار از پدیده های منفی موریتانی می باشد.

موریتانی محل استقرار قبایل مور است که چهره سوخته رنگی داشته و از قدیم تمدن کوچ نشینی داشته اند . نژادهای آن شامل مورها ، عرب ها و بربرها ( بیدان ها ) می باشند . سیاهپوسهای موریتانی از گذشته به قدرت یافتن اعراب معترض بوده اند . استعمار فرانسه ساختار قبیله ای آن را متزلزل و قبایل جنگجو را ضعیف نمود . در زمان رومیان ، موریتانی ، سرزمین پهناوری بود که مراکش و الجزایر را هم دربر می گرفت . یورش بربرها موجب آن شد که سیاهان به نواحی جنوبی رانده شوند . در قرن شانزدهم میلادی طایفه مسلمان بنی حسن آن را فتح نمود . از قرن پانزدهم میلادی ، پای استعمار پرتقال و پس از آن هلندیان و نیز انگلستان و فرانسه به این ناحیه مسلمان نشین ، گشوده شد . در سال 1960م فرانسه به دنبال موج استقلال طلبی و آزادیخواهی مسلمانان ، باین سرزمین استقلال داد . مختار اولد داداده - که در سال 1924م در بوتیلمیت بدنیا آمد - در بازسازی این کشور و ساختن نوین آن پس از رهایی از استعمار ، دخالت عمده ای دارد . وی موریتانی را به چهار راه اعراب و افریقا تبدیل کرد و در طول 25 سال حکومت ، نه ثروتی اندوخت و نه به کشوری وابسته گردید .

برای مقابله با شدائد طبیعی ، مالی ، موریتانی و سنگال در سال 1968م کشورهای ساحلی رودخانه سنگال را پایه ریزی نمودند که از اهداف مهم آن سدسازی بود . در سال 1974م موریتانی برای تقسیم صحرای غربی با مراکش متحد شده و در سال 1976م بخش جنوبی صحرا را اشغال نمود . اما در سال 1979م پس از قرارداد صلحی آن را به صحرا مصالحه کرد . در ژوئیه 1978م که نظامیان روی کار آمدند این کشور را از جنگ با صحرا نجات دادند.

پایتخت موریتانی نوا کشوت (نواکشوط) می باشد و 8 ناحیه دارد که زیر نظر دولت مرکزی اداره می شود . زبان رسمی آن عربی با لهجه حسانی می باشد و 96% مردم پیرو آئین اسلام و اغلب دارای مذهب مالکی هستند و قانون اساسی این آئین را به عنوان دین اساسی پذیرفته و در 28 نوامبر 1958م نوع حکومت آن جمهوری اسلامی موریتانی اعلام شد . مسلمانان اغلب از نژاد سیاه و اقلیتی هم عرب و بربرند .

 

سومین کشور به لحاظ صید ماهی در جهان موریتانی است که از نواذیبو در مصب سنگال و 800 کیلومتر ساحل به لطف جریانهای مساعد اقیانوسی ماهی فراوان است . و این سواحل از پرماهی ترین نقاط جهان هستند ولی متاسفانه کشتی های اروپائی و ژاپنی به صید آنان مبادرت می ورزند . 75% مردم زندگی عشایری دارند . کشاورزی تابع نزولات جوی است . ارزن ، ذرت ، تنباکو ، برنج و سبزی از محصولات مهم آن بوده و ذخائر معدنی آن آهن و مس است که اولین درآمد کشور از این ذخائر می باشد . از 2 میلیون نفر سکنه آن ، 42% در نقاط شهری سکونت داشته و در سال 1958م 82% بیسواد بوده اند . از 910 میلیارد دلار تولید ناخالص آن در سال 1988م 6/37% به بخش کشاورزی 21% به صنعت و 3/41% به خدمات تعلق داشته است . طی سالهای 1980 تا 1988م نرخ تورم 6/8% بوده و در پایان سال 1988م این کشور 2076 میلیون دلار بدهی داشته است .

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران