گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
روابط سیاسی

روابط سياسي ايران و موريتاني                                                              

در آبان ۱۳۵۲ روابط سیاسی بین ایران و جمهوری اسلامی موریتانی برقرار شد و سفرای ایران در سنگال، در نواکشوت اکردیته شدند. در مرداد سال 1355 براساس درخواست سفارت موريتاني در پاريس و مذاكراتي كه با سفير وقت ايران در پاريس به عمل آمد مستشار درجه يك سفارت موريتاني در پاريس ، پس از اخذ رواديد ورود براي تأسيس سفارت آن كشور عازم ايران شد در بهمن 1360 وزير وقت امور خارجه به موريتاني عزيمت نمود و در نتيجه اين سفر و مذاكراتي كه بين دو طرف صورت گرفت سفارت جمهوري اسلامي ايران در نواكشوت افتتاح شود ولي توافقنامه رسمي بين طرفين به امضاء نرسيد.

عليرغم اعزام يك هيأت ديپلماتيك به نواكشوت و فعاليت مسؤلان نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در نواكشوت ، سفارت جمهوری اسلامی ایران در سال 1364 فعالیت رسمی خود را در نواکشوت آغاز کرد. 

به‌رغم بهبود روابط ايران و موريتاني ، در تاريخ 7/4/1366 سفارت موريتاني در تهران طي يادداشتي به وزارت امور خارجه متن بيانيه وزارت متبوع خود را مبني بر قطع روابط سياسي با دولت جمهوري اسلامي ايران را اعلام داشت. در بيانيه صادره توسط دولت موريتاني که تحت تأثیر فشار و تبلیغات صدام رئیس جمهور عراق قرار داشت، علت قطع رابطه با ايران را ادامه جنگ تحميلي عنوان کرده بود. پس از تسليم يادداشت مزبور روابط ديپلماتيك دو كشور قطع و سفير موريتاني كه مقدم السفرا در تهران بود در اواسط مرداد سال 1366 تهران را ترك نمود و سفارت جمهوري اسلامي ايران در نواكشوت به مدت سه سال قطع گردید . در سال 1387 روابط دو کشور ازسرگرفته شد اما سفارت همچنان تعطیل و امور این کشور از طریق  سفارت جمهوری اسلامی ایران در تونس و سپس مراکش پیگیری می شد و سفرای جمهوری اسلامی ایران به صورت اکرودیته فعالیت می کردند. در سال 1388 در پی سفر رئیس جمهور فعلی موریتانی به تهران و توافقات انجام شده سفارت جمهوری اسلامی ایران در نواکشوت افتتاح و توسط جناب آقای عین الله قشقاوی به عنوان کاردار امور سفارت به جریان افتاد. یک سال بعد اقای علی اصغر ناصری بعنوان اولین سفیر جمهوری اسلامی ایران وارد نواکشوت گردید و در مدت سه سال تمام تلاش خود را برای توسعه روابط دو کشور بکار برد. در سال 1394 با پایان ماموریت ایشان آقای علیرضا آیتی ، عین الله سوی و سعید باطنی حدود دو سال سفارت جمهوری اسلامی ایران را در حد کاردار اداره نمودند. در مهر ماه 1395 آقای محمد عمرانی به عنوان سفیر ایران به کشور موریتانی اعزام شد. نظر به اینکه دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی موریتانی دو کشور مسلمان با زمینه‌های گسترده‌ای جهت تعاملات مثبت و سازنده می‌باشند امید است که روابط سازنده میان دو کشور بیشتر و عمیق‌تر گردد.

 

 

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران